Publications

Contact Us

4-H Fair results

OPEN CLASS

Crochet

Pat Zgut        Blue

Frances Elley    5 Blue Ribbons

RESERVE CHAMPION    Frances Elley

CHAMPION    Frances Elley

Needlepoint

Pat Zgut        2 Blue Ribbons

RESERVE CHAMPION  

Pat Zgut

CHAMPION          Pat Zgut

Beadwork

Charlene Anselmo 2 Blue Ribbons

RESERVE CHAMPION

Charlene Anselmo

CHAMPION Charlene Anselmo

Ceramics

Rachelle Andreatta      2 Blue Ribbons

Kaleb Andreatta      2 Blue Ribbons

RESERVE CHAMPION

Rachelle Andreatta

CHAMPION    Kaleb Andreatta

Pictures

Rebecca Mitchell    4  Blue Ribbons

RESERVE CHAMPION  

Rebecca Mitchell

CHAMPION      

Rebecca Mitchell

Food Preservation

Janet Fink    Blue

Pat Groforth    Red

CHAMPION    Janet Fink

Yeast Bread

Marjie Stroh     Red

Cookies

Rachelle Andreatta     Blue

4-H ENTRIES

CLOTHING

Unit 2

Megan Valdez    1st  Blue

Krissy Serra    Blue

Unit 3

Ann Rowland    1st Blue

Unit 22

Brianna Crump    Blue

JUNIOR CHAMPION   

Ann Rowland

HERITAGE ARTS

Crochet

Krissy Serra    1st Blue

Megan Valdez    Blue

Patchwork Quilts

Hanna Kleinschmidt    1st Blue

Abigail Sharp           Blue

Knitting

Gabrielle Ratajczak    1st Blue

Weaving

Gabrielle Ratajczak     1st Blue

Spinning

Gabrielle Ratajczak     1st Blue

RESERVE CHAMPION

Gabrielle Ratajczak

CHAMPION    Gabrielle Ratajczak

FOODS

Unit 4

Ariel Jameson  1st Blue

CHAMPION

Bread

Gabrielle Ratajczak 1st Blue

CHAMPION

CAKE DECORATING

Unit 1

Hanna Kleinschmidt Blue

Lauren LaGow       Blue

Elizabeth Wahl       1st Blue

Unit 2

Ashley McCay       Blue

Amanda Wahl       1st Blue

Unit 4

Hallie Homerding  1st Blue

RESERVE CHAMPION  

Elizabeth Wahl

CHAMPION   Hallie Homerding

SHOOTING SPORTS

Miscellaneous

Sofia Schneider    1st Blue

Theodore Wahl    Red

Shotgun

Steven Garcia    1st Blue

Ty Ridings     Red

.22

Shaylee Andreatta  1st Blue

Elizabeth Wahl       Red

Archery

Gabrielle Ratajczak   1st Blue

Randy Sharp    1st Blue

Amanda Wahl     Red   

Rena Trujillo    Red

RESERVE CHAMPION 

Steven Garcia

CHAMPION   Gabrielle Ratajczak

CERAMICS

Carissa Cardenas 1st Blue, CHAMPION

MODEL ROCKETRY

Unit 3

Theodore Wahl        Red

VISUAL ARTS

Gabrielle Ratajczak 1st Blue, CHAMPION

PHOTOGRAPHY

Unit 1

Elizabeth Wahl        Red 

Rena Trujillo        Red

Unit 2

Samantha Ridings   1st Blue, CHAMPION

   

HORSELESS HORSE

Unit 1

Lauren LaGow     1st Blue, CHAMPION

   

HORSE

Two and Three Year Old Geldings

Amanda Wahl        1st

Theodore Wahl        2nd

Aged Gelding

Ashton Parker        1st

Megan Valdez        2nd

Katie Bershinsky        3rd

Ashton Rinker        4th

Adam Kimbrel        5th

Samantha Smith        6th

Will Roland        7th

Carissa Cardenas        8th

Samantha Ridings    9th

Ashton Rinker        10th

RESERVE CHAMPION   

Megan Valdez

CHAMPION    Ashton Parker

Three Year Old Mare

Samantha Smith        1st

Aged Mare

Ann Rowland        1st

Brianna Crump        2nd

Ashley Kelly-Ornelas    3rd

Olivia Cordova        4th

RESERVE CHAMPION  

Brianna Crump

CHAMPION    Ann Rowland

Junior Showmanship

Ashton Rinker        1st.

Samantha Smith        2nd

Samantha Ridings    3rd

Olivia Cordova        4th

Carissa Cardenas        5th

Katie Bershinsky        6th

Ashton Parker        7th

Megan Valdez        8th

Ann Rowland        9th

Amanda Wahl        10th

Will Rowland        11th

RESERVE CHAMPION   

Samantha Smith

CHAMPION      Ashton Rinker

Senior Showmanship

Brianna Crump        1st

Ashlee Kelly-Ornelas    2nd

Adam Kimbrel        3rd

Theodore Wahl        4th

RESERVE CHAMPION  

Ashlee Kelly-Ornelas

CHAMPION    Brianna Crump

Best Groomed, Juniors

Olivia Cordova        1st

Ashton Rinker        2nd

Megan Valdez        3rd

Katie Bershinsky        4th

Samantha Ridings    5th

Ann Rowland        6th

Ashton Parker        7th

Samantha Smith        8th

Will Rowland        9th

Carissa Cardenas        10th

Amanda Wahl        11th

RESERVE CHAMPION     

Ashton Rinker

CHAMPON     Olivia Cordova

Best Groomed, Seniors

Adam Kimbrel        1st

Brianna Crump        2nd

Ashlee Kelly-Ornelas    3rd

Theodore Wahl        4th

RESERVE CHAMPION   

Brianna Crump

CHAMPION     Adam Kimbrel

Barrel Racing, Juniors

Ashton Parker        1st

Ashton Rinker        2nd

Katie Bershinsky        3rd

Samantha Smith        4th

Carissa Cardenas        5th

Megan Valdez        6th

Olivia Cordova        7th

RESERVE CHAMPION   

Ashton Rinker

CHAMPION    Ashton Parker

Barrel Racing, Seniors

Ashlee Kelly-Ornelas    1st

Brianna Crump        2nd

Adam Kimbrel        3rd

RESERVE CHAMPION  

Brianna Crump

CHAMPION  Ashlee Kelly-Ornelas

Pole Bending, Juniors

Ashton Parker        1st

Ashton Rinker        2nd

Carissa Cardenas        3rd

Samantha Ridings    4th

Megan Valdez        5th

Olivia Cordova        6th

RESERVE CHAMPION   

Ashton Rinker

CHAMPION      Ashton Parker

Pole Bending, Seniors

Brianna Crump        1st

Ashlee Kelly-Ornelas    2nd

Adam Kimbrel        3rd

RESERVE CHAMPION   

Ashlee Kelly-Ornelas

CHAMPION     Brianna Crump

Western Horsemanship, Juniors

Ashton Rinker        1st

Ashton Parker        2nd

Samantha Smith        3rd

Megan Valdez        4th

Olivia Cordova        5th

Katie Bershinsky        6th

Carissa Cardenas        7th

Ann Rowland        8th

Will Rowland        9th

RESERVE CHAMPION   

Ashton Parker

CHAMPION      Ashton Rinker

Western Horsemanship,Seniors

Ashlee Kelly-Ornelas    1st

Brianna Crump        2nd

Adam Kimbrel        3rd

RESERVE CHAMPION  

Brianna Crump

CHAMPION  Ashlee Kelly-Ornelas

Reining, Juniors

Katie Bershinsky        1st

Ashton Rinker        2nd

RESERVE CHAMPION   

Ashton Rinker

CHAMPION    Katie Bershinsky

Reining, Seniors

Ashlee Kelly-Ornelas    1st

Brianna Crump        2nd

Adam Kimbrel        3rd

RESERVE CHAMPION   

Brianna Crump

CHAMPION Ashlee Kelly-Ornelas

Western Riding, Juniors

Ashton Rinker        1st

Megan Valdez        2nd

Olivia Cordova        3rd

Carissa Cardenas        4th

Samantha Smith        5th

Katie Bershinsky        6th

Ashton Parker        7th

Samantha Ridings    8th

Ann Rowland        9th

Will Rowland        10th

RESERVE CHAMPION    Megan Valdez

CHAMPION      Ashton Rinker

Western Riding, Seniors

Brianna Crump        1st

Ashlee Kelly-Ornelas    2nd

Adam Kimbrel        3rd

RESERVE CHAMPION  

Ashlee Kelly-Ornelas

CHAMPION     Brianna Crump

Trail Class, Juniors

Ashton Rinker        1st

Ashton Parker        2nd

Megan Valdez        3rd

Katie Bershinsky        4th

Samantha Ridings    5th

Olivia Cordova        6th

Samantha Smith        7th

Carissa Cardenas        8th

William Rowland        9th

Ann Rowland        10th

RESERVE CHAMPION   

Ashton Parker

CHAMPION      Ashton Rinker

Trail Class, Seniors

Adam Kimbrel        1st

Brianna Crump        2nd

Ashlee Kelly-Ornelas    3rd

RESERVE CHAMPION      

Brianna Crump

CHAMPION      

Adam Kimbrel

JR. BEST OVERALL HORSE

RESERVE CHAMPION   

Ashton Parker

CHAMPION      

Ashton Rinker

SR. BEST OVERALL HORSE

RESERVE CHAMPION  

Ashlee Kelly-Ornelas

CHAMPION   

Brianna Crump

DOG

Obedience

Elizabeth Wahl        1st

Amanda Wahl        2nd

Showmanship

Elizabeth Wahl        1st

Amanda Wahl        2nd

RESERVE CHAMPION

Amanda Wahl

CHAMPION   

Elizabeth Wahl

POULTRY

Turkeys

Steven Garcia        1st

Ducks

Steven Garcia        1st

Chickens

Megan Valdez        1st

RESERVE CHAMPION  

Megan Valdez

CHAMPION      Steven Garcia

RABBITS

Fancy Sr. Doe

Aliyah Valerio        1st

Jared Hawkenson        2nd

Samantha McCay        3rd

Fancy Junior Doe

Steven Garcia        1st

Olivia Cordova        2nd

Steven Garcia        3rd

Senior Buck

Samantha McCay        1st

Junior Buck

Carissa Cardenas        1st

Commercial Breeds

Senior Doe

Rachael Schneider    1st

Rachael Schneider    2nd

Shaylee Andreatta    3rd

Jessica Myers        4th

Senior Buck

Ashley McCay        1st

Jessica Myers        2nd

Junior Doe

Ashton Parker        1st

Jr. Buck

Ashton Parker        1st

RESERVE CHAMPION   

Ashton Parker

CHAMPION  Samantha McCay

Junior Showmanship

Ashley McCay        1st

Ashton Parker        2nd

Carissa Cardenas        3rd

Shaylee Andreatta    4th

Olivia Cordova        5th

Aliyah  Valerio        6th

Senior Showmanship

Samantha McCay        1st

Rachael Schneider    2nd

Steven Garcia        3rd

Jessica Myers        4th

Jared Hawkenson        5th

Breeding Rabbits

Samantha McCay        1st

Ashley McCay        2nd

MARKET BEEF

Light Weight

Ashley Kelly-Ornelas    1st

Light Medium Weight

Ricky Kelly-Ornelas    1st

Brianna Crump        2nd

Samantha McCay        3rd

Medium Heavy Weight

Jared Hawkenson        1st

Ty Ridings        2nd

Tyler Duzenack        3rd

Medium Heavy Weight

Robert Uebler        1st

Hallie Homerding    2nd

Clancey Kreutzer        3rd

Heavy Weight

Jessica Uebler        1st

Kasie Wagenfehr        2nd

Kasie Wagenfehr        3rd

Trey Price        4th

Kyon Kreutzer        5th

RESERVE CHAMPION   

Robert Uebler  

CHAMPION    ­Jessica Uebler

Showmanship, Juniors

Jared Hawkenson        1st

Kyon Kreutzer        2nd

Tyler  Duzenack        3rd

RESERVE CHAMPION   

Kyon Kreutzer

CHAMPION    Jared Hawkenson

Showmanship, Seniors

Robert Uebler        1st

Hallie Homerding    2nd

Kasie Wagenfehr        3rd

RESERVE CHAMPION  

Hallie Homerding

CHAMPION       Robert Uebler

GOATS

Rebecca Uebler        1st

Rebecca Uebler        2nd

RESERVE CHAMPION  

Rebecca Uebler

CHAMPION    Rebecca Uebler

SHEEP

Light Weight

Katie Bershinsky        1st

Ty Ridings        2nd

Ashton Rinker        3rd

Medium Weight

Katie Bershinsky        1st

Ty Ridings        2nd

Kasie Wagenfehr        3rd

Ty Ridings        4th

Heavy Weight

Karley Corsentino    1st

Rebecca Uebler        2nd

Shelbi Kelly        3rd

Jessica Uebler        4th

RESERVE CHAMPION  

Kasie Wagenfehr

CHAMPION        Robert Uebler

Showmanship, Juniors

Katie Bershinsky        1st

Karley Corsentino    2nd

Rebecca Uebler        3rd

Ashton Rinker        4th

RESERVE CHAMPION  

Karley Corsentino

CHAMPION     Katie Bershinsky

Showmanship, Seniors

Kasie Wagenfehr        1st

Robert Uebler        2nd

Jessica Uebler        3rd

RESERVE CHAMPION  

Robert Uebler

CHAMPION    Kasie Wagenfehr

SWINE

Light Weight

Kyle Brooks        1st

Aliyah Valerio        2nd

Ashton Rinker        3rd

Olivia Cordova        4th

Ashton Rinker        5th

Light Medium Weight

Kyle Brooks        1st

Shelbi Kelly        2nd

Brianna Crump        3rd

Ricky Kelly-Ornelas    4th

Medium Weight

Tyler Duzenack        1st

Shelbi Kelly        2nd

Adam Kimbrel        3rd

Brianna Crump        4th

Steven Garcia        5th

Medium Heavy

Tyler Duzenack        1st

Ariel Jameson        2nd

Ariel Jameson        3rd

Stephen Kimbrel        4th

Heavy Weight

Kasie Wagenfehr        1st

Karley Corsentino    2nd

Jared Hawkenson        3rd

Super Heavy Weight

Kasie Wagenfehr        1st

Feeder Class

Carissa Cardenas        1st

Olivia Cordova        2nd

Ashley Kelly-Ornelas    3rd

RESERVE CHAMPION  

Tyler Duzenack

CHAMPION    Kasie Wagenfehr

Junior Showmanship

Karley Corsentino    1st

Ashton Rinker        2nd

Tyler Duzenack        3rd

Steven Garcia        4th

Kyle Brooks        5th

Carissa Cardenas        6th

Jared Hawkenson        7th

Aliyah Valerio        8th

Ollivia Cordova        9th

RESERVE CHAMPION  

Ashton Rinker

CHAMPION   Karley Corsentino

Senior Showmanship

Brianna Crump        1st

Ashley Kelly-Ornelas    2nd

Kasie Wagenfehr        3rd

Ariel Jameson        4th

Stephen Kimbrel        5th

Shelbi Kelly        6th

Adam Kimbrel        7th

RESERVE CHAMPION  

Ashley Kelly-Ornelas

CHAMPION       Brianna Crump

ROUND ROBIN

RESULTS

Seniors

Kasie Wagenfehr        1st

Robert Uebler        2nd

Ashlee Kelly-Ornelas    3rd

Brianna Crump        4th

Juniors

Katie Bershinsky        1st

Rebecca Uebler        2nd

Jared Hawkenson        3rd

Ashton Rinker        4th

Karley Corsentino    5th

Bertha Trujillo

  Bertha Trujillo, 97, from Gardner, Colo., entered her eternal home on Feb. 12, 2024. She was born in Gardner, Colo., on Sept. 30, 1926,

Read More »